Megtapsolták a szerencsés kutyát, amelyik a megnyitott magyar–román határ első átkelője volt – videó
Ahogy emelkedett a sorompó, a kutya egyből átlépte a határt.
Ahogy emelkedett a sorompó, a kutya egyből átlépte a határt.
Egy nap csúszással és egy komoly hibával sikerült megemlékezni Románia és Bulgária csatlakozásáról.
Kőkemény verseny kezdődhet azzal, hogy az év első napjával megszűnt a határellenőrzés a magyar–román határon. A schengeni bővítés összhangban van az európai projekttel, szuverenista körökben viszont gyanússá vált. A magyar kormány ingadozik a nemzeti büszkeség és a rideg érdekérvényesítés közt.
Mire az unió keleti peremvidéke is csatlakozhat a schengeni övezethez, addigra Schengen országaiban a migránsellenes politika, az unión belüli széthúzás és ellenségeskedés, az egymással kooperálni nem akaró tagországok, a virulens és agresszív újnacionalista politikák miatt újra zárják a határokat. Vélemény
Fél évig még marad a határellenőrzést, miután Románia csatlakozik a schengeni övezethez – ez egy friss rendelettervezetben olvasható, amely nem tért ki arra, hogy teljes ellenőrzés jöhet, vagy szúrópróbaszerűek, bár utóbbira már volt utalás.
A következő lépést az uniós tagországok belügyminisztereinek csütörtöki brüsszeli találkozóján tehetik meg.
Az illetékes uniós biztos szerint a két ország teljesítette a térséghez való csatlakozáshoz szükséges kritériumokat.
Ylva Johansson szerint a schengeni térségnek is szüksége van a két országra.
Az Európai Unió Tanácsában döntöttek a belső határellenőrzés nélküli schengeni zónához csatlakozásról. Románia és Bulgária egy állam, Ausztria vétója miatt továbbra sem csatlakozhat az övezethez.
Az Európai Bizottság elnöke egy francia tévécsatorna műsorában azt mondta: a két ország jövőre biztosan nem fog csatlakozni a schengeni övezethez. Szeptemberben még azt mondta, Románia és Bulgária minden feltételt teljesített.
Nem szavaztak az uniós országok belügyi tárcavezetői csütörtökön Brüsszelben arról, hogy többszöri halasztás után csatlakozhat-e Románia és Bulgária a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezethez. A németek már előzetesen vétót helyeztek kilátásba ugyanis egy esetleges ilyen döntéssel szemben.
Németország egyelőre elutasítja Románia és Bulgária csatlakozását a schengeni övezethez, és vétót emel, ha a két ország ragaszkodik a szavazáshoz az uniós belügyminiszterek jövő heti tanácskozásán - jelentette ki Hans-Peter Friedrich német belügyminiszter a Der Spiegelnek.